Tiskové centrum

DRUHÝ ROČNÍK FESTIVALU MUSICA PURA, UŽ ZA MĚSÍC! 17.10.2016

Blížící se měsíc padajícího listí přináší opět po roce barevnou paletu lidových melodií z různých koutů Evropy v podání špičkových a exkluzivních interpretů. Od 24. do 27. listopadu bude Dům kultury města Ostravy patřit MHF MUSICA PURA!  

„Z pozice uměleckého ředitele festivalu mohu poodestřít myšlenku, která provázela u příprav letošního ročníku: “never change the winning team and suitable concert place”! V témbru známého přísloví ostává náš festival i letos ve stejném složení organizačního týmu, ale i v Domě kultury města Ostravy. Čtyřikrát po sobě se však oddáme komornější atmosféře Divadelního sálu,” uvedl Jan Rokyta.

Po loňském úspěchu se i letos na festivalovém pódiu objeví členové ostravských cimbálových muzik FRIŠ, TOLAR, ŠMYKŇA a TECHNIK, aby opět přiložili ruku ke společnému  folklornímu  dílu v rezidenčním tělesu OSTRAVA CIMBALOM ORCHESTRA. Hostující karpatští primáši Martin HRBÁČ, Miroslav HLOSTA, Miroslav DUDÍK, Ondrej MOLOTA a Jan KARPIEL jsou osobnostmi,  jejichž osobitý houslový i pěvecký styl se snoubí s dlouhodobou konzistentní prácí na poli primášském. V plynutí zahajovacího čtvrtečního koncertu se představí i zpěváčci z Moravskoslezského kraje, kteří se umístili ve vítězné desítce celostátního kola soutěže dětských interpretů lidových písní “ZPĚVÁČEK”.

Za nadčasovou a vždy a všude pravdivou lze označit janáčkovskou interpretaci, jejímiž aktéry se stanou sopranistka Martina JANKOVÁ a klavírista Ivo KAHÁNEK. Oba umělci světového renomé, kteří jsou svým původem pevně spojeni s krajinou mistrova rodného Lašska a jejich společnou touhu, dotknout se vzácného světa lidových písní, se předvedou v pátečním koncertu pod názvem “PÍSŇOVÉ STUDÁNKY LEOŠE JANÁČKA”.

„Janáčkovy skladby jsou velmi jemnou a citlivou úpravou lidových písní, které mistr vášnivě sbíral. Jsem nesmírně ráda, že se tato originální hudební krása dodnes dochovala. Díky lidovým písním jsem se začala hudbě věnovat profesionálně, již tam mě to chytilo a už nepustilo...,“ vyznala se Martina Janková. Ivo Kahánek dodává: „Nikdy mě nepřestane překvapovat a uchvacovat fantazie a proměnlivost, s níž Janáček složil doprovody k jednotlivým písním. Snoubí se v tom nezměrný talent skladatele a zkušenost folkloristy s citem prostého Moraváka.“

Hudební kreace Martiny Jankové a Ivo Kahánka budou s výsostnou citlivostí doplňovat moravští zpěváci a hudci, jejichž umělecké bytí je protknuto nejen lidovou hudbou, ale také inspirativními počiny nadžánrového charakteru. Světová operní zpěvačka se tak na pódiu potká s valašskou výtvarnicí, světový klavírista s manažerkou vsetínské kultury i cimbalisty různých vzdělání, avšak stejné krevní skupiny! Jejich hudební dialog se ponese na křídlech úcty k lidové písni i genialitě velikána české hudby a stane se potěchou a zážitkem, která rozeseje do duší radost!

Muzikantská sestava kapely BUDAPEST GIPSY KINGS s primášem Ivanem HERÁKEM je jakýmsi pomyslným “týmem snů” maďarské kavárenské hudby: na každém postu je totiž muzikant vynikající úrovně, stojící na prvních příčkách pomyslného žebříčku ATP. Ať už se jedná o cimbalistu Sándora ŰRMŐSE, kontrabasistu Lászlo MOLNÁRA nebo klarinetistu Andráse PUPORKU: toto jsou muzikanti, jejichž věhlas slibuje jedinečný zážitek z bohulibé muziky, která těší své příznivce už od dob Rakouska-Uherska. Maďarští virtuozové se Vám přimluví klasikou budapešťských kaváren a nostalgií “starých dobrých časů”, které evokují prosluněnou siluetu “Halászbásty”, korzující páry na lázeňské kolonádě či roztančené pódium ve víru čardášů!

Každý, kdo jednou přivoněl k muzice bukurešťských Romů zvaných “Lautarii”, je už navždy očarován jejím tanečním šarmem, orientálně znějící melodikou a průzračně bohatou ornamentikou... Po loňském jazzovém úspěchu přijíždí opět do Ostravy fenomenální hudebník Marius PREDA, tentokrát se sestavou Lautarů, která by se dala označit jako “crème de la crème” bukurešťské hudební scény: Constantin LĂCATUŞ zvaný “FULGERICĂ” patří mezi nejvyhledávanější akordeonisty, Bebe STANCIU je žádaným  klarinetistou, Marius MUNTEANU pak tvrdí šarmantní muziku zpoza kontrabasu...

„Muzikantský ohňostroj plný cimbálových, akordeonových či klarinetových virtuozních kreací se, pevně doufám, stane pravdivým vyvrcholením festivalu a naši rumunští přátelé si tak užijí pozornosti ostravského publika. Stejně tak věřím, že si většina z vás najde na konci listopadu cestu do Domu kultury města Ostravy a v plynutí jeho posledního víkendu zamíří do “správného” sálu festivalu MUSICA PURA,” dodal Jan Rokyta, umělecký ředitel festivalu.

zpět

DRUHÝ ROČNÍK FESTIVALU MUSICA PURA, UŽ ZA MĚSÍC!
Za finanční podpory

partneri/logo-ostrava.jpgpartneri/logo-ostrava-2.jpgpartneri/ministerstvo-kultury.png

Mediální partneři festivalu

partneri/logo-ostravan.jpgpartneri/logo-program.jpgpartneri_2017/proglas.jpgpartneri_2017/rozhlas.jpg

Partneři festivalu

partneri/logo-graphic-house.jpgpartneri/logo-epona.jpgpartneri_2017/korc.jpgpartneri_2017/harmony.jpgpartneri_2017/dkmoas.jpgpartneri_2017/tonstudio.jpgpartneri_2017/ostravske_komunikace.jpg

Mezinárodní hudební festival
MUSICA PURA
Lhotka 199, 739 47 Kozlovice